Showing posts with label chickflick despre mine intro. Show all posts
Femeia cu ochii umflati de plans.
Posted by: Unknown in chickflick despre mine intro, Mihaela Radulescu 'NISTE RASPUNSURI"."Ai vazut-o de atatea ori(cel mai des in oglinda din baie).Stii bine ca femeia nu plange niciodata fara motiv,fara o idee fixa care nu iese din ea decat in forma lichida si sarata.Daca zambetul mai are nuante false.lacrima nu prea minte.Lacrima,ca izvorul de munte,vine dintr-un adanc nestiut,din cel mai curat si mai ascuns loc al fiintei.Mai tarziu,lacrima e limba neputintei si a durerii.
Unui copil care nu poate face ce face altul mai mare ii e mai la indemana sa planga decat sa astepte rezolvarea.Altui copil alintat i s-a aratat prea devreme ca plansul impresioneaza si-l foloseste ca pe o cheie cu care-si deschide mai toate usile copilariei..vine apoi o vreme cand plang adolescentii...Plang de nesiguranta,de nestiinta despre ce pot face singuri,de prima iubire..de a doua,de examene neluate sau note mici...de prieteni tradatori,de parinti nemultumiti de ei si de adulti care nu-i inteleg niciodata.Cand plange un adolescent,cred ca e bine sa-l asculti si sa il iei in brate,daca-i esti familie,caci altfel isi va gasi singur cai care nu-ti vor placea si brate pe care n-ai sa poti sa i le iei de dupa gat...
.
Incet-incet,copiii care ajung barbati plang tot mai putin.Li s-a spus de atatea ori "sa fie barbati","sa nu planga ca o fata",incat isi defecteaza grav mecanismul emotional si reactioneaza exact invers decat simt,in situatii in care salvatoare ar fi fost lacrimile si eliberarea presiunii...
Mie imi plac lacrimile de barbat-stiu sigur ca unui barbat ii trebuie mai mult curaj sa planga decat sa fie "de piatra",asa ca admir ca pe o opera de arta orice fata plansa de barbat.Cu conditia sa nu-si fi distilat supararea cu alcool sau droguri,ci sa fie un plans curat,de barbat indragostit,de barbat topit dupa o femeie,de barbat care va gasi curand o rezolvare barbateasca...Barbatii care plang in fata unei femei sunt niste oameni foarte frumosi si au o forta pe care niciun muschi de suprafata n-ar putea-o intrece.
Dar,in linistea lumii,cel mai adesea se aude plansetul femeilor.Plang cand iubesc,caci la ele iubirea se instaleaza exact acolo de unde izvorasc lacrimile...
Plang cand li se nasc copiii,plang de duiosie si de nimicuri,plang de dor si de bucurie,plang de durere si de singuratate,plang de ciuda pe ele insele,plang de nenoroc si de neiubite ce se simt uneori...
Plang lovite de barbati netrebnici si umilite de semeni brutalizati,plang de inselate ce li se intampla sa fie adesea,plang de toate astea la un loc...
Femeii ii ramane atat de putin timp sa planga de bucurie,de emotia unui"da"spus iubirii vietii ei..te un "te iubesc mama" spus pe neasteptate,de un dar venit din tot sufletul celui pe care il iubeste...I se intampla atat de rar sa planga de extaz si de stropi de fericire imensi,ca niste fulgi de nea ce se vor topi mai repede ca lacrima...I se intampla atat de des sa planga ca nu e admirata,ca nu se simte frumoasa,ca nu-i mai spune barbatul ei cat de frumos ii e zambetul,ca nu mai stie ce sa faca sa le fie bine celor dragii...
Plansul unei femei neiubite e la capatul celalalt al unei partide de sex -femeia se aseaza in cea mai incomoda pozitie,atat de singura si de chircita incat nici gandul bun al cuiva drag nu intra in ea,atat de patrunsa de plansul ei si de casapirea propriului trup,incat parca trupui ei reface invers drumul orgasmului si o ia exact in directia opusa.In plansul de durere nu exista nici urma de placere,nici urma de dragalasenie,ci o revarsare de lacrimi negre ca o armata in cadenta,pornita nu spre dusmanul care a provocat plansul ,ci spre ea insasi..Multe dintre motivele pentru care plang femeile lumii sunt atata de rezolvabile cu ceva mai multa educatie,mai mult bun-simt si respect pentru aceste creatoare de viata...si mult mai multa dragoste...
Ce ramane dupa un plans naprasnic?Niste ochi umflati si tristi,un munte de servetele si nicio solutie imediata.Dar parca rasare in noi o putere pe care ne putem sprijini,deci ne putem ridica singure,in lipsa unui umar iubit,a unui"in brate strans",a unor buze care sa sarute lacrima dupa lacrima...
Sensibilitatea din noi are nevoie de lacrimi.Poate ca in ceata unui plans calificat,de femeie care iubeste degeaba,de femeie uitata sau parasita,de mama chinuita,se afla cele mai multe raspunsuri despre cine suntem,cat de frumoase si de vii si de minunate suntem...Poate cate un plans la timpul potrivit nu e doar despre ce curge din noi,ci despre ceea ce putem aseza mai bine in noi.Despre cat de frumoase sunt diminetile senine...sau spectacolele de teatru..sau o carte grozava...sau cuvintele care ne mangaie sau mainile care ne iau fata in palme...sau victoria unui campion..sau atatea si atatea alte motive de lacrimi albe si calde ce curg pe zambete...
Cand plange o femeie ,nu intotdeauna un barbat este de vina,dar el e mereu una dintre lacrimi.."
Mihaela Radulescu-Niste raspunsuri-
Am invatat
Posted by: Unknown in chickflick despre mine intro, I quote a stranger, nice, shape of my heart"Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
sa facem proiecte si sa nu le respectam,
sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile,
sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim.
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
Indiferent de consecinte
ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta
personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale
ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...
ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile."
Am invatat sa iubescCa sa pot sa fiu iubita.
Imi place de tine
Si mie
Da pup
Mai lucram la sarut
Imi place de mama ta
Imi cer scuze ca am intarziat
(miezul povestilor fiecaruia din noi : fluturasi,saliva,palme,husg'n kisses,1st time,te iubesc,second time,blowjob,69,imi place(ma prefac sau nu),va certati,va impacati,fuckalot,numere noi in telefon,mesaje ascunse,va certati,mesaje de dor,mesaje de "*te-te-n gura",mesaje de imi pare rau,te iubesc again..again...69 AGAIN,fuckfriends,h8friends,te everveaza da il iubesti,o iubesti da te fute la icre...ambele icre :) ...)
Cred ca ar trebui sa luam o pauza...
IN THE END VECHEA REPLICA : Stii ceva...fa ce vrei!
CHICKFLICK :
long story short: am pus Caps Lock la frustrarile mele si ale tale tu care citesti..care este...
Nu te cunosc si viceversa,dar ma prezint : Eu sunt Larisa,pentru multi lari cu "l" mic,pentru o singura persoana Ana.Eu am iubit.Si poate inca iubesc.Si sunt un copil prost caruia ii plac lucrurile stupide si care rade la glume seci.Am 2 maini si 2 picioare .2 gemene in fata si 2 plamani.Nu mai sunt creativa de 2 ani.Obijnuiam sa desenez.Si sa imi placa.Obijnuiam sa rad foarte mult si sa nu ma prefac.Obijnuiam sa fiu foarte naiva si copilaroasa.Asta nu s-a schimbat.Am 19 ani si sunt deseori frustrata si trista.Alteori am crize de ras.M-am schimbat cu primul prieten pe care l-am iubit.A fost ceva unic.Unic in bine.Unic in rau.Acum sunt rautacioasa si oarba.
Acum nu mai pot sa iubesc.
Stiu de ce.
Ma fascineaza tot ce inseamna "atractie fizica","iubire","pasiune".Ma fascineaza 2 persoane dupa ce se despart.In cazul asta eu sunt cea mai fascinanta.
Si vreau sa ma indragostesc pentru ca ma simt ca o stafie .Scandez fara energie.Nu am energie.Ma simt plata.Goala nu...sunt plina de emotii.Dar nu am cui le impartasi.Stai linistit nu duc lipsa de pretendenti.Dar nu e vorba de ei,e vorba de mine.
Si vreau sa rad .
Aidoma intamplarilor de pana acum in viata mea si a prietenilor mei ma determina sa ma amuz de situatia fiecaruia,o relatie poate fi atat de amuzanta si penibila.Si minunata.
Dar mai am pana atunci.Pana imi satisfac curiozitatea .Pentru ca sunt foarte bagacioasa.Si e un defect.
Dar pentru ca m-am obijnuit sa ma aman cu prostii cu care pierd timpul m-am decis sa stau in fata calculatorului( pentru ca oricum stau) si sa scriu si eu chestii banale care imi atrag atentia.
Si sunt multe lucruri banale dar nu imi doresc neaparat sa iti atraga si tie atentia.Ba chiar ma lasa rece.
Deci ,draga cititorule ( sau cititoareo),acest blog este un chickflick...si trebuie tratat ca atare !
Cat despre mine..I'm still searching
'cause my heart's a mess
Enjoy
Cat despre mine..I'm still searching
'cause my heart's a mess
Enjoy







